روش تمیز کردن پارکت و لمینیت

روش تمیز کردن پارکت و لمینیت میتواند دغدغه بسیاری از خانواده ها پس از اسباب کشی و جابجایی به منزل جدید باشد. طبیعی است که پس از اسباب کشی به ساختمان جدید بخواهید پیش از باز کردن بسته بندی لوازم منزل خود خانه را به بهترین نحوه ممکن پاکیزه و تمیز کنید تا وسایل خود را بچینید.

پارکت و لمینت ها، یکی از جزئیات زیبایی و راحتی ساختمان هستند که اغلب به لحاظ نمای طبیعی، عمر طولانی و نرخ مناسبشان از طرف بسیاری از مصرف کنندگان مورد استقبال قرار گرفته اند و برای اینکه همیشه شیک و زیبا به نظر برسند باید به صورت مداوم مورد نظافت قرار بگیرند و برای مراقبت از آنها از روشهای صحیح استفاده کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با 4 روش تمیز کردن پارکت و لمینیت آشنا کنیم.

تفاوت پارکت چوبی و لیمینت

پیش از آن‌که در مورد روش تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت راهکارهایی را به شما معرفی کنیم بد نیست ابتدا در مورد تفاوت‌های این دو کفپوش کمی بدانید. «پارکت‌های چوبی» در حقیقت کف‌پوش‌های چوبی هستند که از چوب طبیعی ساخته می‌شوند. بعد از نصب پارکت‌های چوبی به کف، سطح چوب را ساب و لاک می‌زنند و به این ترتیب پارکت‌ها صاف و صیقلی می‌شوند. در نتیجه به خاطر جنس چوبی پارکت‌، این کفپوش نسبت به آب حساس است و در اثر برخورد آب با آن باد کرده و متورم می‌شود. به همین دلیل اگر کف منزل یا محل کار شما از جنس کفپوش پارکت است به هیچ عنوان نباید از «آب» به طور مستقیم یا حوله آبدار و بسیار مرطوب برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

«کفپوش‌های لمینت»  یا همان «کفپوش‌های پارکت لمینت» که برخی آن‌ها را با کفپوش پارکت چوبی اشتباه می‌گیرند در واقع از جنس HDF و یا همان الیاف فشرده چوبی هستند. به همین دلیل کفپوش لمینت نیازی به ساب و لاک ندارد و به راحتی نظافت می‌شوند. از سوی دیگر کفپوش‌های لمینت نسبت به پارکت‌های چوبی در برابر آب مقاوم‌تر هستند با این‌همه ترجیحا بهتر است آن‌ها را هم با آب تمیز نکنید، با یک حوله مرطوب تمیز و بلافاصله خشک کنید.

4 روش تمیز کردن پارکت و لمینیت

ابتدا برای تمیز کردن پارکت و لمینیت لازم است که لوازم زیر را تهیه کنید.

  • جاروبرقی
  • جارو دستی
  • تی
  • آب
  • مایع شستشوی مخصوص کفپوش پارکت چوبی یا لمینت
  • حوله یا دستمال نانو برای خشک کردن سطح پارکت

4 روش تمیز کردن پارکت و لمینیت

ابتدا جاروبرقی بکشید.

برای تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت، ابتدا سطح این کفپوش‌ها را با جاروبرقی یا جارو دستی نرم، جارو کنید تا تمام گرد و غبار آن‌ها گرفته شود. مراقب باشید که برس جاروبرقی چرخشی نباشد چون روی سطح پارکت خش ایجاد می‌کند. بهتر است از لوله خرطومی جارو برقی با یک سری نرم برای گرفتن گرد و خاک پارکت و لمینت استفاده کنید.

یادتان باشد قبل از شستشوی پارکت تمام ذرات گرد و غبار را از سطح آن تمیز کنید. ذرات گرد و خاک مثل ذرات سخت، سبب خش‌دار شدن سطح پارکت در هنگام شستشو می‌شوند.

how to clean parquet floors 2 min

با مایع مخصوص تمیز کنید.

برای تمیز کردن پارکت‌های چوبی لازم است که هفته‌ای یک بار این کفپوش‌ها را نظافت کنید. بهترین روش نظافت استفاده از مایع مخصوص نظافت پارکت و یک دستمال نانو یا تی‌هایی است که جنس پارچه آن‌ها از مواد نانو است. بعد از تمیز کردن پارکت چوبی با مایع مخصوص شستشو ، اگر مایع به آبکشی نیاز دارد با دستمال مرطوب و بسیار کم آب، سطح پارکت را تمیز کنید و سپس با یک حوله یا دستمال خشک سطح را خشک کنید. باید حتما سطح پارکت خشک شود تا به آن آسیبی وارد نشود. بهتر است بعد از خشک کردن پارکت روی سطح پارکت را با روغن جلادهنده اسپری کنید. سعی کنید از حداقل رطوبت ممکن برای شستن و تمیز کردن کفپوش پارکت استفاده کنید.

کفپوش لمینت را هم بهتر است با مایع مخصوص تمیز کننده پارکت لمینت پاک کنید. بهتر است لمینت را با یک پاک کننده ملایم و آب تمیز کنید. از پاک کننده‌های ساینده که لایه کدری روی کف ایجاد می‌کنند استفاده نکنید. مراقب پولیش های اسپری مانند و دیگر محصولات بر پایه سیلیکون باشید چون این شونیده‌ها، کف لمینت را خیلی لیز کنند. توجه داشته باشید که پارکت‌های لمینت هم از چوب طبیعی درختان به دست می آیند و استفاده زیاد از حد آب سبب باد کردن و تورم پارکت لمینت می‌شود.

نکته: اگر آب مصرفی شما گچ و املاح زیادی دارد بهتر است برای تمیز کردن کفپوش پارکت و لمینت از آب مقطر یا آبی که از دستگاه تصفیه‌کن خانگی به دست می‌آید استفاده کنید.

استفاده از شوینده های مخصوص

استفاده از شوینده های مخصوص

بهترین شوینده برای تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت کدام است؟

انواع شوینده‌های تخصصی و جلادهنده‌ها و روغن‌های براق کننده از مارک‌ها و برندهای مختلف برای تمیز کردن و جلا دادن کفپوش‌ پارکت چوبی و لمینت در بازار موجود هستند و می‌توانید از فروشگاه‌های بزرگ و معتبر به صورت حضوری و آنلاین آن‌ها خریداری کنید. بعضی از این شوینده‌ها به شستشو با آب نیاز ندارند و به نظر می‌رسد انتخاب‌های بهتری برای کفپوش‌های چوبی و لمینت هستند. برخی دیگر از این شوینده‌ها با قدرت شستشوی بالا این توانایی را دارند که لک‌های قدیمی و پارکت‌های قدیمی را شسته و براق کنند. برخی دیگر نیز خط و خطوط و خش کفپوش را برطرف می‌کنند. بهتر است از مواد شستشو‌دهنده‌ای استفاده کنید که استاندارد هستند، کیفیت بالایی دارند، خشن نیستند و به سطح پارکت و لمینت آسیب نمی‌رسانند و آن را کدر نمی‌کنند.

نکته: به هیچ‌وجه از ترکیب آب و سرکه برای تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت استفاده نکنید. سرکه سطح پارکت را تخریب می‌کند و سبب ایجاد خش روی آن می‌شود.

 

استفاده از بخارشو برای تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت

به نظر می‌رسد که دستگاه بخارشو انتخاب خوبی برای تمیز کردن کفپوش پارکت چوبی و لمینت نیست. برای چسباندن پارکت از چسب استفاده می‌شود و همان اندک رطوبت حاصل از بخار این دستگاه به این چسب‌ها آسیب می‌رساند و به مرور ورقه‌های پارکت‌ را شل و از کف جدا می‌کند. پس استفاده از دستگاه بخارشو چندان توصیه نمیشود.

AC HP PI Skotsel 8792206 001 min

توجه داشته باشید

پارکتها صرفاً در حین پاک کردن به مایعات معروض نمی ماند، در صورت ریخته شدن هر گونه مایعات و نوشیدنی ها بروی پارکت لمینت ها، بدون فوت وقت میبایست آنرا خشک کنید. اگر مایع ریخته شده، رژ لب، لاک و مرکب و مواد چسبنده که تمیز کردن آن آسان نمیباشد، جهت پاک کردن آن مقداری ماده نظافتی ویژه پارکت بروی دستمال مرطوبی ریخته و آنرا پاک کنید. سپس با یک دستمال مرطوب شده با آب تمیز تماس نهایی را انجام دهید.

در دستمالهای مورد استفاده برای نظافت پارکتها از حاوی نبودن مواد فلزی اطمینان حاصل کنید. این نوع دستمالها میتواند دارای ساختار سفتی باشد که با چشم قابل رویت نبوده و موجب خراشیدگی پارکتهایتان شود.

برای نظافت پارکتهایتان به استفاده نکردن از مواد شیمیائی با غلظت بالا دقت کنید. سفید کننده ها، کالاهای اسیدی، ازون، تینر، صمغ موم، مایع نظافتی با غلظت پاک کنندگی بالا را بعنوان آلترناتیو ترجیح دهید.

جهت ممانعت از تماس مستقیم با کالاها برای نظافت پارکتها مطلقاً دستکش استفاده کنید. بیشتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید و مواد نظافتی را همیشه برحسب دستورالعمل استفاده اجراء کنید.

سطوح پارکتها را در معرض اجسام سخت، سنگین و نوک تیز قرار ندهید. بخشهای آسیب دیده سطوح را با فرش و یا امثال آن پوشانده و از آسیب دیدن بیشتر آن ممانعت کنید و در اسرع وقت تلاش به تجدیدکردن آن نمایید.

همه ما میدانیم که اسباب کشی و حمل لوازم منزل کار سختی است که با مدیریت و برنامه ریزی کارها میتوان از آسیب دیدگی وسایل و همچنین به بار آوردن خسارت های زیاد جلوگیری کرد اما اگر شما عزیزان ترجیح میدهید برای اسباب کشی از شرکت های باربری که در این زمینه فعالیت می کنند کمک بگیرید اتوبار تهران آتی بار از با سابقه ترین شرکت های باربری تهران است که طی این سالها با همکاری کادری مجرب و حرفه ای تمام تلاش خود را به کار گرفته تا بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد. خدمات ما در باربری تهران آتی بار شامل لیست زیر میشود:

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *