بیمه باربری چیست؟

بیمه حمل و نقل نوعی از بیمه است که با استفاده از آن می توانیم خسارت هایی که اثر وقوع حادثه برای کالا ها و لوازمی که با وسایل حمل و نقل و باربری جابجا می شوند را جبران کنیم. واردکنندگان، صادرکنندگان، شرکت‌های حمل و نقل داخلی و بین‌المللی، شرکت‌های بازرگانی و ترخیص‌کاران، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و صاحبان کالا که به دلایل گوناگون تصمیم به انتقال کالا از یک منطقه به منطقه دیگری دارند، می توانند پس از ثبت نام و گذراندن مراحل لازم از پوشش بیمه باربری استفاده کنند. در این مقاله از باربری تهران آتی بار قصد داریم تا به انواع بیمه باربری بپردازیم و آنها را به شما معرفی کنیم. اما پیش از آن نیاز است تا با برخی از اصطلاحات مربوط به بیمه آشنا شوید:

 

برخی از اصطلاحات عمومی بیمه که باید با آنها آشنا باشید:

‌بیمه‌ گر: شرکت ‌بیمه‌ ای‌ است که مشخصات آن در  ‌‌بیمه‌ نامه نوشته شده است و در ازای دریافت ‌حق ‌بیمه، متعهد به جبران خسارت‌های احتمالی طبق شرایط مندرج در ‌‌بیمه‌ نامه‌ می شود.

‌بیمه‌ گذار: ‌بیمه‌ گذار شخص حقیقی یا حقوقی مذکور در ‌بیمه‌ نامه است که بیمه را خریداری می کند و متعهد پرداخت حق بیمه آن‌ است.

ذی‌ نفع: شخصی است که بنا به درخواست ‌‌بیمه‌ گذار نام وی در بیمه‌ نامه درج گردیده است و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می‌شود.

حق ‌بیمه: مبلغی است که در ‌‌بیمه‌ نامه مشخص شده است و ‌بیمه‌ گذار موظف است آن را هنگام صدور ‌‌بیمه‌ نامه یا به ترتیبی که در ‌‌بیمه‌ نامه مشخص می‌شود، به ‌‌بیمه‌ گر پرداخت نماید.

موضوع بیمه : موضوع بیمه اموال مندرج در جدول مشخصات ‌بیمه‌ نامه‌ است.

فرانشیزبخشی از هر خسارت است که به عهده ‌‌بیمه‌گذار است و میزان آن در ‌‌بیمه‌نامه مشخص ‌می‌گردد

 

بیمه باربری و حمل و نقل شامل چه مواردی می شود؟

بیمه حمل و نقل داخلی

مبدا و مقصد این نوع بیمه‌نامه در داخل کشور قرار دارد. بیمه‌نامه‌های حمل داخلی تابع شرایط و مقررات داخل کشور است.

بیمه حمل و نقل داخلی به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تجاری که در داخل کشور فعالیت می کنند ارائه شده است. در این نوع از بیمه کلیه تولیدات و محمولاتی که توسط تولیدکنندگان و تجار در بین شهرهای جمهوری اسلامی ایران جابجا می شوند تحت پوشش قرار می گیرند. بیمه نامه های مربوط به حمل و نقل داخلی تابع  شرایط و مقررات داخل کشور هستند و خطراتی که شامل این نوع بیمه می شوند بر حسب توافق بین بیمه گذار و بیمه گر تعیین می شود.

خطرات اصلی:
خطرات اصلی تحت پوشش در این بیمه‌نامه شامل آتش‌سوزی، انفجار، حادثه وسیله نقلیه (تصادف، تصادم، واژگون‌شدن و پرت‌شدن) است.

خطرات اضافی:
بارگیری و تخلیه، سرقت کلی، ریزش کوه، پرت‌شدن کالا از روی کامیون حامل کالا، برخورد کالا با اجسام خارجی، سرقت کلی به عنوان خطرات اضافی و با دریافت حق بیمه اضافی تحت پوشش بیمه‌نامه قرار می‌گیرند.

این نوع بیمه‌نامه به دو صورت موردی و قراردادی صادر می‌شود.
– بیمه‌نامه باربری داخلی موردی: در این نوع به ازای هر بارنامه یک بیمه‌نامه صادر می‌شود.
– بیمه‌نامه باربری داخلی قراردادی: قرارداد بیمه باربری داخلی نیز با توجه به مشکلات صدور بیمه‌نامه موردی داخلی، برای صاحبان کالا و مؤسسات حمل و نقل داخلی که نیازمند تحت پوشش قرار دادن محموله‌های متعدد در هر روز هستند؛ ارائه شده است.

 

  • نکته: بیمه نامه های وارداتی و صادراتی تابع شرایط استاندارد A و یا B و یا C هستند که محموله های وارداتی، صادراتی و ترانزیتی را براساس شرایط استاندارد انستیتوی بیمه گران لندن شروط A و B  و C تحت پوشش قرار می دهد. به طور کلی مجوعه شرایط A جامع ترین نوع پوشش و شراط  C حداقلی از پوشش ها را شامل می شود.

 

بیمه حمل و نقل وارداتی

بیمه نامه های حمل و نقل وارداتی که نزدیک ۹۰% از کل بیمه های باربری را شامل می شوند، خطراتی که‌ کالاهای‌ خریداری‌ شده ‌توسط‌ شرکت ها و بازرگانان ‌ایرانی‌ از کشورهای‌ مختلف‌ جهان‌ را تهدید می‌ کند را  مورد پوشش خود‌ قرار می‌ دهد.  پوشش این بیمه از کشور مبدا که کالا از آن خریداری شده تا مقصد انبار بیمه گذار را شامل می شود. در واقع بیمه حمل و نقل وارداتی شامل کالاهایی است که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی از کشورهای خارجی خریداری شده اند و به صورت خریدهای براتی، بدون انتقال ارز و یا از طریق اعتبارات اسنادی انجام‌ شده اند. خرید این نوع بیمه باربری برای کالاهای وارداتی و واردکنندگان اجباری است.

 

بیمه حمل و نقل صادراتی

بیمه ‌نامه‌ حمل و نقل صادراتی به منظور حمایت‌ از صادرکنندگان‌ و حفاظ‌ت از منافع‌ ملی‌ به‌ صادرکنندگان‌ ارائه‌ می شود. این نوع بیمه،‌ کالای‌ صادر شده‌ از کشور ما تا کشور مقصد یعنی کشوری‌ که‌ کالا به‌ آن‌ صادر می‌ شود، تحت‌ پوشش‌ خود قرار می دهد. به موجب این بیمه، شرکت‌های بیمه کالای صادره از کشور ایران تا کشور مقصد را تحت پوشش قرار‌ می‌دهند.

 

بیمه حمل و نقل هوایی

با توجه به پیشرفت سریع صنایع هواپیماسازی و بخصوص هوانوردی تجاری، تلاش های گسترده ایی جهت بهبود و اصلاح بیمه نامه ها برای تامین پوشش لازم جهت انواع گوناگون ریسک های مورد نیاز در بازار به عمل آمده است. در همین راستا گروه بیمه هوایی انگلیس BIAG بیمه نامه جامعی برای پوشش بیمه بدنه ، مسئولیت حقوقی در قبال اشخاص ثالث و مسافران به بازار ارائه نموده است.

 

بیمه حمل و نقل دریایی کالا شامل چه مواردی می شود؟

_ بیمه نامه ازبین رفتن تمامی کالا

_خسارت همگانی یا جنرال اوریج

_ خسارت مستقیم

 

بیمه حمل و نقل زمینی

بیمه حمل و نقل زمینی برای حفظ و در امان ماندن سرمایه های هایی است که به صورت زمینی جابجا می شوند. این بیمه نامه مکمل بیمه نامه حمل و نقل دریایی است که معمولا همان پوشش های خطری متعدد را شامل می شود.

 

در بسیاری از اتوبار های معتبر در کشور نظیر اتوبار تهران آتی بار خدمات مربوط به بیمه باربری در کنار دیگر خدماتی که در زمینه باربری ، حمل بار، بسته بندی لوازم منزل و جابجایی آنها انجام می دهند ارائه می گردد. در صورتی بخواهید از این خدمت در آتی بار بهره مند شوید می توانید از طریق شماره های ۲۲۰۲۱۸۵۳ – ۸۸۷۷۳۸۰۶ – ۴۴۳۶۰۱۴۶  با همکاران ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *