آموزش نکات کاربردی برای رنگ آمیزی خانه

رنگ آمیزی خانه یکی از کارهای جالب و دوستداشتنی به شمار می آید. چرا که یک رنگ آمیزی شاد و مقرون به صرفه می تواند ظاهر خانه را به کلی تغییر دهد، در زیبایی دکوراسیون خانه تاثیر بسیار بگذارد و حس تازه و نو شدن را به ما منتقل کند. در این میان اصول و نکاتی وجود دارد که بکارگیری آنها در رنگ آمیزی منزل به ما کمک می کند تا با استفاده از ابزار مناسب از رنگ های خنثی و یا انواع رنگ های دیگر استفاده کنیم و جلوه خاصی به منزل خود ببخشیم.

چه رنگ هایی را انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ یکی از اصول اولیه رنگ آمیزی خانه است و باید در انتخاب رنگ مناسب که مورد علاقه شما هم باشد دقت کنید. در وهله اول به این فکر کنید که به چه رنگی علاقه دارید و دوست دارید برای هر کدام از اتاق ها از چه رنگی استفاده کنید. سپس خوب تحقیق کنید و از دوستان خود نظر خواهی کنید که در انتخاب رنگ برای هال یا اتاق خواب و … از آنها نظر خواهی کنید.

با نظر خواهی از چند نفر می توانید به گزینه های خوبی دست پیدا کنید. رنگ هایی همانند رنگ کرم یا سفید رنگ هایی ابتدایی هستند که در هر خانه می توانید آن را مشاهده کنید. اما همیشه قرار نیست رنگ یک خانه کرم و یا سفید باشد، شما می توانید از رنگهای متفاوتی استفاده کنید و حتی از رنگ های جدید سرد و گرم برای رنگ آمیزی خانه جدیدتان استفاده کنید.

انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی خانه

پیش از به کار بردن رنگ در قسمت‌های مختلف حتماً از هم‌نشینی رنگ‌ها با یکدیگر مطمئن شوید. رنگ انتخابی‌تان را روی یک ورق کاغذ سفید امتحان کنید و آن را روی دیوارها و در کنار اشیای گوناگون حرکت دهید و ببینید که در کنار رنگ‌های دیگر چگونه جلوه می‌کند. هم‌نشینی رنگ‌ها از اصول رنگ‎ آمیزی خانه است و انتخاب نامناسب رنگ می‌تواند صحنه‌های ناهماهنگ و نازیبایی به وجود آورد.

در رنگ آمیزی منزل به نور هم توجه کنید و در هر بخشی که قصد استفاده از رنگ خاصی را دارید آن را از در بخش‌هایی که دارای نور طبیعی، نور مصنوعی، سایه و.. است امتحان کنید و ببینید که چگونه به نظر می‌رسد می‌توانید با روشن‌تر یا تیره‌تر کردن رنگ آن را با نور هماهنگ کرده و به جذابیت آن اضافه کنید.

 

رنگ آمیزی خانه های کوچک

در رنگ آمیزی خانه های کوچک باید دقت بیشتری به خرج دهید. چرا که انتخاب اشتباه رنگ آن می تواند باعث شود تا خانه کوچکتر از آنچیزی که هست به نظر برسد. برعکس این موضوع نیز صادق است. با انتخاب رنگ مناسب می توانید خانه های کوچک را بسیار بزرگتر نشان دهید، اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید استفاده از رنگهای روشن هستند ، نه اینکه کلیه رنگ خانه را یکرنگ بزنید، می توانید از رنگ های متضاد هم برای رنگ آمیزی استفاده کنید. برای این کار می توانید از رنگهایی همانند سبز ، آبی کمرنگ، آسمانی یا زرد استفاده کنید.

رنگ آمیزی با رنگ های روشن

یکی از ترفندهایی که افراد کمتر از آن آگاه هستند استفاده از رنگ های تیره است، اگر یکی از دیوار های خانه را با رنگ تیره ای رنگ آمیزی کنید، باعث می شود که آن دیوار بسیار جلب توجه کرده و نسبت به واقعیت آن دورتر به نظر برسد و در نتیجه خانه شما بزرگتر به نظر خواهد رسید.

رنگ آمیزی منزل

 

انتخاب رنگ بر اساس فضاهای مختلف خانه

پیشنهاد می کنیم که هیچوقت برای تمامی خانه یک رنگ بخصوص را در نظر نگیرید. شما می توانید هر قسمت از خانه را به یک رنگ در بیاورید و مطمئن باشید که این کار حس متفاوتی را به شما ارائه می دهد.شما می توانید هر بخشی از خانه را به هر رنگی که مورد علاقه شماست دربیاورید و تنوع و زیبایی تازه ای را در خانه خود ایجاد کنید.

مثلا برای سقف یک رنگ و برای دیوار های خانه یک رنگ دیگر را در نظر بگیرید. این کار برای خانه های کوچک می تواند بسیار مفید باشد و به بزرگ دیده شدن آن کمک شایانی بکند، برای رنگ کردن سقف خانه باید از رنگ های کمی تیره تر استفاده کنید و برای دیوارها از راه راه های متالیک می توانید استفاده کنید، این کار باعث می شود تا خانه لاکچری تر و زیبا تر به نظر برسد.

انتخاب رنگ در بخش های مختلف یک خانه بسیار اهمیت دارد که به این صورت از هم تفکیک می شوند:

 1. سالن پذیرایی
 2. آشپرخانه
 3. راهرو ها
 4. اتاق خواب ها
 5. سرویس های بهداشتی

رنگ آمیزی پذیرایی

رنگ آمیزی پذیرایی

 

رنگ آمیزی اتاق خواب

رنگ آمیزی اتاق خواب

 

مطمئن باشید با انتخاب رنگ های مختلف برای فضاهای منزلتان نتیجه کار فوق العاده خواهد بود و شما صاحب یک خانه زیبا خواهید شد. به عنوان مثالی دیگر می توانید برای رنگ کردن آشپزخانه از رنگهای اشتها آور استفاده کنید. رنگ هایی که به ادویه ها نزدیکتر هستند می توانند نقش مهمی را در زیبا سازی فضای آشپزخانه ایفا کند.

 

استفاده از وسایل مناسب برای رنگ آمیزی منزل

استفاده از وسایل و لوازم با کیفیت و مناسب قطعا در کیفیتی که نهایتا با آن مواجه خواهید شد تاثیر بسیار زیادی دارد. لذا بهتر است که پیش از اقدام به خرید لوازم و وسایل با متخصصان این زمینه مشورت کنید تا در انتخاب رنگ ها و نحوه انجام کار تجربه بیشتری کسب کنید. پیشنهاد می کنیم تا کار رنگ آمیزی را به دست افراد متخصص بسپارید تا کار رنگ آمیزی منزل را به بهترین روش ممکن انجام دهند.

استفاده از تجهیزات مناسب برای رنگ کردن و نیز استفاده از رنگ‌های باکیفیت بهتر است. اگرچه این کار ممکن است در ابتدا هزینه کار رنگ‌آمیزی را افزایش دهد اما باید بدانید که این مسئله روی نتیجه نهایی کار شما بسیار اثرگذار است و کار شما پس از پایان تمیز و بدون نقص خواهد بود به‌طوری‌که خودتان از دیدن آن لذت برده و شگفت‌زده خواهید شد. اسباب و لوازم رنگ‌آمیزی شامل غلطک‌ها و برس‎های مناسب می‌باشد. و استفاده از این ابزار باکیفیت باعث می‌شود تا رنگ بهتر به دیوار بچسبد و در پایان کار اثری از تارهای قلمو روی دیوار باقی نماند. همچنین از شرّه کردن رنگ روی دیوار نیز جلوگیری شود.

وسایل رنگ آمیزی خانه

اگر قصد دارید منزل جدیدتان را رنگ آمیزی کنید و سپس به آنجا نقل مکان کنید می توانید یک هفته زودتر کار رنگ آمیزی را انجام داده و بعد از آن اسباب کشی را شروع کنید. شرکت باربری تهران آتی بار آماده ارائه به روز ترین خدمات اسباب کشی و حمل بار است که می توانید انجام امور باربری و اسباب کشی خود از این شرکت کمک بگیرید.

 

روش آماده کردن دیوارها برای رنگ‌آمیزی

پیش از به کار بردن رنگ حتماً هر نوع میخ، پونز و یا وسیله‌ای که برای آویزان کردن قاب و اشیای دیگر به‌کاربرده‌اید را از روی دیوار بردارید. شکاف‌ها را پرکنید و روی آن را سمباده بکشید. برای زیباتر شدن نهایی کار از بتونه استفاده کنید.

اگر برای اولین بار است که دیواری را رنگ می‌کنید باید بدانید که سطوح خام قابلیت جذب رنگ بیشتری را دارند بنابراین از اصول رنگ‎آمیزی خانه این است که روی دیوارهای خام حتماً از بتونه استفاده کنید تا رنگ بهتر و آسان‌تر روی دیوار بنشیند. با این کار به میزان کمتری از رنگ نیاز دارید و در هزینه‌های رنگ‌آمیزی خانه‌تان صرفه‌جویی کرده‌اید.این کار باعث می شود تا رنگ پس از خشک شدن روی دیوار جلوه بهتری پیدا کند.

 

رنگ آمیزی دیوارهای گچی

اگر می خوهید دیوارهای گچی را رنگ آمیزی کنید باید بدانید که رنگ کردن دیوارهای گچی و رنگ نخورده با دیوارهای رنگ شده تفاوت دارد. چراکه در ساختمان های نوساز نمی توان مستقیماً رنگ را بر روی دیوار گچی به کار برد. بنابراین در ابتدا بایستی دیوارهای گچی روغن کاری شود برای این منظور می توان از روغن الیف استفاده کنید.

رنگ آمیزی دیوار گچی

 • روغن کاری موجب پوشش دهندگی بهتر رنگ ساختمان می شود. بدون روغن کاری، خورندگی بین رنگ نهایی و دیوار بسیار زیاد می شود نیاز است تا هزینه بیشتری برای رنگ آمیزی ساختمان بپردازید.
 • بتونه کاری نیز یکی دیگر از کارهایی است که قبل از رنگ آمیزی انجام می شود و نیاز به مهارت و تخصص نقاش دارد. توجه داشته باشید که بتونه کاری به تنهایی برای زیرسازی رنگ کافی نیست و حتما باید روغن کاری نیز انجام شود.
 • سنباده کاری دنیز دو مرحله دارد. سنباده کاری اولیه سطحی است و زیاد نیازی به ریزه کاری نمی باشد. بعد از این مرحله می توان یک دست آستر بر روی دیوار زد و سپس سنباده کاری دقیق تر و ظریف تر نهایی را انجام داد. سپس می توان آستر دوم را بر روی دیوار انجام داد و پس از خشک شدن رنگ رویه را بر روی دیوار به کار برد.

برای رنگ آمیزی دیواری که قبلاً رنگ شده نیازی به روغن کاری نیست ولی لکه گیری و ترمیم ترک ها، سنباده کاری، آستر اول و دوم حتما قبل از رنگ آمیزی نهایی انجام می شود. خشک شدن هر یک از مراحل قبلی برای تثبیت رنگ رویه بسیار ضروری است.

 

زنگ آمیزی

رنگ آمیزی ساختمان با قلمو

رنگ آمیزی ساختمان با قلمو نیاز داشتن تجربه کافی دارد. به جای ماندن رد قلمو بدترین اتفاقی است که در اغلب موارد دیده می شود. بنابراین اگر تجربه این در این زمینه ندارید از یک نقاش ماهر در این زمینه کمک بگیرید. برای رنگ آمیزی ساختمان به این صورت عمل کنید:

 

 • قلمو را به رنگ آغشته کرده و روی دیوار از بالا به پایین بکشید.
 • قلمو را تنها تا نیمه در رنگ فرو برده و رنگ اضافی را با لبه قوطی رنگ بگیرید.
 • قلمو را بیش از حد روی دیوار فشار ندهید و اجازه دهید رنگ به آرامی از قلمو به دیوار منتقل شود.
 • اگر کار را از بالا شروع کنید، همه شره های رنگی در انتها پوشیده خواهد شد.

رنگ آمیزی با قلمو

یک فضای محدود را برای رنگ آمیزی ساختمان در نظر بگیرید. مثلا ابتدا یک اندازه ۵۰ در ۵۰ را رنگ کرده و سپس قلمو را دوباره در سطل رنگ بزنید. به همین ترتین همه دیوار را یک دست کامل رنگ کنید. برای رنگ آمیزی ساختمان نیاز به چند قلمو با پهنای مختلف دارید. قلموهای کوچکتر برای لبه ها به کار می رود از قلموی بزرگ تر نیز برای نقاشی ساختمان روی دیوارهای بزرگ تر استفاده می شود.

 

رنگ آمیزی ساختمان با غلطک

غلطک بهترین وسیله برای نقاشی دیوارهای بزرگ و بدون گچکاری به شمار می آید. اگر می خواهید رنگ آمیزی ساختمان را به سرعت انجام دهید از غلطک استفاده کنید.

رنگ آمیزی با غلطک

کار با غلطک چندان دشوار نیست و با کمی دقت امکان پذیر است. معمولا غلطک به همراه سینی مخصوص به فروش می رسد که برای رنگ در نظر گرفته شده. برای رنگ امیزی ساختمان با غلطک به این صورت عمل کنید:

 • غلطک را ابتدا در رنگ غوطه ور کنید تا کاملا مرطوب شود.
 • هرگز از غلطک خشک برای نقاشی ساختمان استفاده نکنید.
 • پس از آماده سازی غطک و مرطوب کردن آن می توانید کار رنگ آمیزی را شروع کنید.
 • غلطک را در سینی مخصوص رنگ حرکت داده و همه سطح آن را با رنگ آغشته کنید.
 • مراقب باشید غلطک بیش از اندازه رنگ را جذب نکند زیرا در هنگام کار بر روی دیوار شره می کند و مشکل ساز می شود.
 • غلطک را از بالا به پایین و به صورت مورب حرکت دهید با هر حرکت بخشی از دیوار رنگ امیزی خواهد شد.
 • شکل صحیح حرکت غلطک روی دیوار شبیه به حرف M انگلیسی است. رنگ را از قسمت کنار دیوار شروع کرده و همه دیوار را به طور کامل با رنگ بپوشانید.

 

رنگ آمیزی ساختمان با اسپری های رنگ کننده

یکی دیگر از روش ها استفاده از اسپری رنگ امیزی است. در مواقعی که زمان کافی نداشته باشید و بخواهید سریعتر رنگ آمیزی را انجام داده و به پایان برسانید می توانید از این روش استفاده کنید.

بهتر است ابتدا نقاشی را از سقف اتاق شروع کنید. پوشاندن کف اتاق و دیوارها با کاغذهای مخصوص، مانع از رسیدن رنگ به آنها می شود پس قبل از شروع به نقاشی، حتما دیوارها را با کاغذ ضد آب پلاستیکی یا مشابه آن پوشش دهید.

اسپری رنگ آمیزی

در صورت استفاده صحیح از اسپری های رنگ کننده، کار تمیزی خواهید داشت و رنگ کمتری به اطراف پاشیده می شود ولی با تمام دقتی که می کنید نمی توان از پاشیدن صد در صد رنگ جلوگیری کرد. حتما از دست کش پلاستیکی و عینک های محافظتی برای چشم استفاده کنید. برای استفاده از اسپری رنگ به این صورت باید عمل کنید:

 • اگر دستگاه اسپری رنگ کننده با جریان برق کار می کند نیاز به تامین برق دستگاه دارید.
 • مخزن اسپری را با رنگ دلخواه پر کرده و شروع به رنگ آمیزی دیوار کنید. (البته انجام مراحل قبلی به منظور زیرسازی ضروری است و بدون رفع ترک های دیوار و سنباده کاری نمی توان انتظار رنگ آمیزی بدون نقصی را داشت.)
 • برای رنگ آمیزی سقف، ازگوشه های اتاق شروع کرده و رنگ را به چپ و راست اسپری کنید.
 • برای اطمینان از یکنواخت شدن رنگ ها، پس از رنگ آمیزی یک قسمت، دستگاه را عقب کشیده و رنگ را بررسی کنید.
  برای رنگ آمیزی دیوارها باید قاب پنجره ها، قرنیزها، پریزهای برق و غیره را بپوشانید.
 • از گوشه ها شروع نقاشی کرده و با آرامش و نهایت دقت اسپری را حرکت داده و دیوارها را رنگ آمیزی کنید. در نهایت دقت کنید که همه دیوارها یکدست و کامل رنگ شده باشد.

 

امیدواریم که این مقاله مورد توجه تان قرار گرفته باشد و با اصول رنگ آمیزی صحیح آشنا شده باشید. سایر مقاله های کاربردی ما در اتوبار آتی بار از این قرار است:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *